Výskyt povodní v povodí

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodněmi >

Výskyt povodní v povodí

Přirozené povodně se převážně vyskytující v povodí Jihlavy a jsou převážně spojeny s hydrometeorologickou situací. U jejich přítoků (Stařečského a Týnského p.) se povodňové ohrožení dá předpokládat. V některých případech zejména na Stařečském potoce dochází ke vzdutí od Jihlavy a následnému zatopení nemovitostí prostřednictvím kanalizace. Při dlouhotrvajících srážkách se koryto Jihlavy plní a následně se rozlévá do okolních polí a zastavěného území v jeho bezprostřední blízkosti. Již při průtoku Q5 dochází k rozlivu v místních částech Sokolí, Řípov, Podklášteří – Poušov. V samotném vnitřním městě, kde je vybudována protipovodňová ochrana, provede koryto Q20 a některá místa i Q100. V místní části Jejkov a Nové Město (ul. Brněnská) dochází k zaplavení již při Q5.

Nejčastěji se vyskytující povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

Zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky. Tyto povodně se vyznačují velkým rozsahem a delší dobou trvání s ohrožením rozsáhlých území. Nedosahují většinou extrémních kulminací průtoků, objemy povodňových vln jsou však značné. Tento druh povodní se ve správním území města vyskytuje.

Letní a jarní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti. Tyto povodně zasahují rozsáhlá území, obvykle s extrémními průtoky i značnými objemy povodňových vln, především na větších tocích. Zpravidla jsou předpovězeny meteorologickou službou a způsobují však největší škody. Tato povodeň je pro město typická.

Letní povodně přívalové způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv i mimo vodní toky a nelze se proti nim prakticky bránit (extrémně rychlý průběh povodně). Tyto povodně zasahují obvykle území s katastrofálními důsledky a velice rychlým průběhem. Průtoky dosahují extrémních hodnot při menším objemu povodňové vlny, těžko se předpovídají a většinou je nezachytí ani hlásný a varovný systém, proto se opatření soustředí především na oblast prevence. Povodně z přívalových srážek nejsou pro správní území až tak typické.

Zimní povodně způsobené ledovými jevy (např. tzv. ledové nápěchy, ledové zácpy) se vyskytují na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů. Tyto povodně se vyskytovaly v Třebíči v historii, kdy v 19. stol. způsobily i stržení obou mostů v Třebíči. Později se vyskytovaly hlavně u Smetanova mostu. V posledních letech nebyly již zaznamenány.

 


Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodněmi > Výskyt povodní v povodí

   | tisk | nahoru |

stránka b_druh_vyskyt_povodni.htm aktualizována: 26.10.2023, publikována: 17.09.2024