Popis území

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

 INTERNÍ VERZE  [Úvodní stránka]  Věcná část > Charakteristika zájmového území >

Popis území

Správní obvod obce s rozšířenou působností Třebíč (SO ORP Třebíč) je složen z 93 obcí a nachází se v jihovýchodní části Kraje Vysočina. SO ORP Třebíč se rozkládá na 838 km2 (12 % území Kraje Vysočina) a obývá jej přibližně 74 000 obyvatel (15 % obyvatelstva Kraje Vysočina). Celých 65 % území představuje zemědělská půda, lesy pokrývají 27 % lokality. Město Třebíč představuje střed celého území a zároveň je také správním a kulturním centrem.

SO ORP Třebíč se nachází v jihovýchodní části Kraje Vysočina a na východě sousedí s SO ORP Náměšť nad Oslavou, na severu se SO ORP Velké Meziříčí, na severozápadě se SO ORP Jihlava, na západě se SO ORP Telč a Moravské Budějovice a na jihu sdílí hranice se SO ORP Znojmo a SO ORP Moravský Krumlov, jež se již nachází v Jihomoravském kraji.

SO ORP Třebíč se z geomorfologického hlediska nachází v podsoustavě Českomoravská vrchovina, přesněji na dvou celcích, a to Křížanovské vrchovině (severní část) a Jevišovické pahorkatině (jižní část).

Křížanovská vrchovina a Jevišovická pahorkatina utváří citelnou hranici mezi klimatickými oblastmi a podmiňují charakterové vlastnosti severní vrchovinné a jižní pahorkatinné oblasti. Pomezí mezi těmito dvěma rozdílnými oblastmi tvoří pomyslná spojnice města Jaroměřice nad Rokytnou a obce Rohy.

Území je typické jemně zvlněným reliéfem, který postupně klesá jihovýchodním směrem. Nejvyšším bodem je vrchol Mařenka (711 m n. m.), který leží na západní hranici SO ORP Třebíč v obci Štěměchy přibližně 14 km jihozápadním směrem od Třebíče. Nejníže položenou lokalitou je údolí vodního toku Rokytná, jež se vine po jižní hranici SO ORP Třebíč a je zároveň vyhlášeno stejnojmenným přírodním parkem.

Celá oblast SO ORP Třebíč leží ve srážkovém stínu.

Páteřní vodní tok území představuje řeka Jihlava, jež územím protéká od severozápadu k jihovýchodu a na níž jsou vybudovány dvě vodní nádrže, a to Dalešice a Mohelno. Sypaná hráz Dalešické přehrady je se svou výškou 100 m nejvyšší v České republice a druhou nejvyšší sypanou hrází v Evropě. Pod hrází vodního díla Dalešice je instalována přečerpávací vodní elektrárna je využívána pro výrobu elektrické energie a také jako zdroj technologické vody pro jadernou elektrárnu Dukovany, jež je odebírána z vodní nádrže Mohelno (spodní vyrovnávací nádrž). Na území SO ORP Třebíč se nachází také mnoho vodních nádrží sloužících k rekreaci i chovu ryb, mezi nejznámější se řadí vodní nádrž Lubí a rybníky Studenecký, který je zároveň největší, dále Steklý, Opatský a Okrouhlík.

Území SO ORP Třebíč z povodňového hlediska nejvíce ovlivňují vodní toky Jihlava, Rokytná, Rouchovanka a Brtnice. Část severovýchodní hranice SO ORP Třebíč lemuje Oslava a na jihozápadě do území SO ORP Třebíč částečně zasahuje Rokytka, která se v Jaroměřicích nad Rokytnou zprava vlévá do Rokytné.

Vodní toky Jihlava, Rokytná, Rouchovanka, Brtnice a Oslava jsou uvedeny ve vyhlášce Ministerstva zemědělství č. 178/2012 Sb., kterou se stanoví seznam významných vodních toků a způsob provádění činností souvisejících se správou vodních toků, jako významné vodní toky. Vodní toky jsou ve správě Povodí Moravy, s. p.

Historie města Třebíče je velmi bohatá. Mezi nejvýznamnější kulturní památky Třebíčska patří bazilika sv. Prokopa a Židovské město se hřbitovem, jež jsou zaneseny také na seznamu kulturního dědictví UNESCO.


Věcná část > Charakteristika zájmového území > Popis území

   | tisk | nahoru |

stránka b_char_popis.htm aktualizována: 24.09.2021, publikována: 17.09.2024