Hydrologické poměry

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

 INTERNÍ VERZE  [Úvodní stránka]  Věcná část > Charakteristika zájmového území >

Hydrologické poměry

Území SO ORP Třebíč je typické jemně zvlněným reliéfem, který postupně klesá jihovýchodním směrem. Nejvyšším bodem je vrchol Mařenka (711 m n. m.), který leží na západní hranici SO ORP Třebíč v obci Štěměchy přibližně 14 km jihozápadním směrem od Třebíče. Nejníže položenou lokalitou je údolí vodního toku Rokytná, jež se vine po jižní hranici SO ORP Třebíč a je zároveň vyhlášeno stejnojmenným přírodním parkem.

Celá oblast SO ORP Třebíč leží ve srážkovém stínu.

Páteřní vodní tok území představuje řeka Jihlava, jež územím protéká od severozápadu k jihovýchodu a na níž jsou vybudovány dvě vodní nádrže, a to DalešiceMohelno.

Na území SO ORP Třebíč se nachází také mnoho drobných vodních toků a vodních nádrží sloužících k rekreaci i chovu ryb, mezi nejznámější se řadí vodní nádrž Lubí a rybníky Studenecký, který je zároveň největší, dále Steklý, Opatský a Okrouhlík.

Území SO ORP Třebíč z povodňového hlediska nejvíce ovlivňují vodní toky Jihlava, Rokytná, Rouchovanka a Brtnice. Část severovýchodní hranice SO ORP Třebíč lemuje Oslava a na jihozápadě do území SO ORP Třebíč částečně zasahuje Rokytka, která se v Jaroměřicích nad Rokytnou zprava vlévá do Rokytné.

Vodní toky Jihlava, Rokytná, Rouchovanka, Brtnice a Oslava jsou uvedeny ve vyhlášce Ministerstva zemědělství č. 178/2012 Sb., kterou se stanoví seznam významných vodních toků a způsob provádění činností souvisejících se správou vodních toků, jako významné vodní toky. Vodní toky jsou ve správě Povodí Moravy, s. p.

Jihlava (IDVT 10100008) je řeka tekoucí pouze po území České republiky, pramení v Kraji Vysočina a v Jihomoravském kraji ústí do Novomlýnských nádrží. Celková délka vodního toku je 184,4 km a plocha povodí činí 3 117 km2.

Řeka Jihlava pramení v obci Jihlávka v Jihlavských vrších na Českomoravské vysočině pod Strážným kopcem v nadmořské výšce přibližně 670 m, následně teče severovýchodním směrem do Jihlavy, ve které mění svůj směr a pokračuje jihovýchodně přes Třebíč, Dalešice a Ivančice, ve kterých se do ní vlévají její dva největší přítoky – zleva Oslava a zprava Rokytná. Řeka Jihlava dále teče přes Dolní Kounice, Pohořelice a v obci Ivaň se společně se Svratkou vlévá do vodní nádrže Nové Mlýny. Na Jihlavě jsou vybudovány dvě vodní nádrže, a to DalešiceMohelno. Sypaná hráz Dalešické přehrady je se svou výškou 100 m nejvyšší v České republice a druhou nejvyšší sypanou hrází v Evropě. Pod hrází vodního díla Dalešice je instalována přečerpávací vodní elektrárna, jež je využívána pro výrobu elektrické energie a také jako zdroj technologické vody pro jadernou elektrárnu Dukovany, která je odebírána z vodní nádrže Mohelno (spodní vyrovnávací nádrž). v roce 2012 byla provedena protipovodňová opatření v centru Třebíče a roku 2018 byly zahájeny poslední části projektu úprav břehů řeky Jihlavy v tomto městě.

Rokytná (IDVT 10100032) je pravostranný přítok řeky Jihlavy, do které vlévá v Ivančicích. Stejně jako Jihlava se jedná o vodní tok tekoucí výlučně po území České republiky, tedy po kraji Vysočina a Jihomoravském. Celková délka vodního toku je 90,1 km a plocha povodí činí 584,3 km2.

Rokytná pramení v obci Chlístov, pokračuje jihovýchodním směrem přes Rokytnici nad Rokytnou, Kojetice a Jaroměřice nad Rokytnou, za kterými mění svůj směr a teče na východ přes Moravský Krumlov, následně se obrací severovýchodně a v Ivančicích se zprava vlévá do Jihlavy. Střední tok řeky Rokytné utváří jižní hranici SO ORP Třebíč a je zároveň vyhlášen stejnojmenným přírodním parkem.

Přečerpávací vodní nádrž Dalešice byla vystavěna jihovýchodním směrem pod Třebíčí v letech 1970–1978 a plynule na ni navazuje vodní nádrž Mohelno, jež je její součástí (spodní vyrovnávací nádrž). Vodní hladina na řece Jihlavě je vzdutá v celkové délce 22 km a maximální objem soustavy těchto vodních děl je 127,3 mil. m3, čímž se řadí mezi největší na Moravě. Sypaná hráz Dalešické přehrady je se svou výškou 100 m nejvyšší v České republice, dosahuje délky 350 m a šířky 8 m. Hráz je vystavěna na 66 ř. km Jihlavy a veřejnosti je zpřístupněna. Koruna hráze byla zrekonstruována v roce 2016. Vodní nádrž Dalešice je díky své maximální hloubce 85,5 m také nejhlubší v České republice. Vodní hladina se nachází ve výšce 381,5 m n. m.

Hlavním využitím přečerpávací vodní nádrže Dalešice je zajištění dostatečného množství technologické vody pro jadernou elektrárnu Dukovany, jež je odebírána z vodní nádrže Mohelno (spodní vyrovnávací nádrž). Energetický komplex má výkon 4×120 MW. Vodní dílo slouží také k výrobě špičkové elektrické energie a ke krátkodobému překlenutí nedostatku elektrické energie při výpadku jednoho z reaktorů jaderné elektrárny. Přehrada je také využívána pro dlouhodobé vyrovnávání průtoků na řece Jihlavě a ke snižování kulminačních průtoků povodňových vln, dále pro sedimentaci a rekreační využití.

Přehradní gravitační betonová hráz vodní nádrže Mohelno, v níž je instalována průtočná vodní elektrárna, utváří vzdutím vody řeky Jihlavy jezero o délce 7 km, pod kterým se nachází Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step.

Další informace: Vodní tokyVodní díla


Věcná část > Charakteristika zájmového území > Hydrologické poměry

   | tisk | nahoru |

stránka b_char_hydro.htm aktualizována: 21.09.2021, publikována: 17.09.2024