<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> INTERNÍ VERZE [Úvodní stránka] Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodněmi > Historické povodně |
Město Třebíč bylo už v dávné historii postihováno povodněmi. Už samotný fortifikační systém ze 14. a 15. století řešil mimo jiné i ochranu městského centra před povodněmi. Severní část městských hradeb vedla podél pravého břehu Jihlavy a tvořila protipovodňovou hráz chránící dnešní Karlovo náměstí od škodlivých účinků rozvodněné řeky. Ve 20. letech 20. století byla provedena regulace řeky Jihlavy na Q20 a postaven Novodvorský most se speciálními mechanicky ovládanými sklápěcími vraty k regulaci průtoku.
1558 – v bývalé Jihlavské bráně dosahovala voda do výše ramen člověka
1772 – byl stržen Novodvorský most
1862 – asi největší zaznamenaná pohroma v dějinách Třebíče. Koncem ledna se výrazně oteplilo spolu s vydatnými dešti. Následně došlo k uvolnění ledových bariér a tím byly strženy oba mosty v Třebíči. Situaci ještě zhoršilo protržení několika rybníků. V Jihlavské bráně dosahovala tehdy voda do úrovně prvního poschodí. U mlýnů byly odneseny jezy (výška vody nad těmito jezy byla kolem 4 m).
1888 – lokální povodeň z průtrže mračen, byl vážně poškozen židovský hřbitov a byl rozvodněn Týnský potok
1902 – povodeň odpovídající povodni v roce 1985
1911 – následkem průtrže mračen (27.5.) byla protržena hráz rybníka Babáku. Rozvodněný potok následně zdemoloval řadu domků v Kočičině (Týnské údolí)
1941 – po několikadenních deštích (7.7.) vystoupila voda kanalizací do níže položených míst při řece, zejména v Židech
1985 – povodeň z relativně nedávné minulosti (21.5.) mající velké množství pamětníků. Hladina řeky se v pozdním odpoledni zvedla do výše nad terasy regulace řeky na Havlíčkově nábřeží. Zatopeny byly všechny níže položené části od Řípova a Poušova, Vnitřního města, Stařečky, Jejkova, N. Dvorů a Zámostí včetně části ulice Brněnská. Tato voda je označovaná na řece Jihlavě jako 20-letá voda.
2006 – na konci března došlo v důsledku oteplení k rychlému odtávání sněhu. Vydatná srážková činnost přispěla ke zvýšení průtoků, které dosáhly 3. SPA. Ve dnech 26. 3. – 3. 4. byly na řece zaznamenány dvě povodňové vlny. V Poušově byly zaplaveny zahrádkářské kolonie bez větších škod.
Menší povodně byly v Třebíči zaznamenány také v srpnu 2002 a na přelomu února a března 2009. V obou případech byl vyhlášen 3. SPA. Jihlava se rozlila opět v Poušově. V obou případech nedošlo k vyšším materiálním škodám.
Fotodokumentace historických povodní je v příloze povodňového plánu.
•Historické povodně - fotografie, Ing. Nečesánková Jana 20.09.2018
Seznam obsahuje údaje k 24.11.2021. Aktuální stav ověřte v databázi POVIS.
Další informace: mapa Historické povodně evidované v DIBAVOD
stránka b_druhy_historicke.htm aktualizována: 30.10.2018, publikována: 17.09.2024